ID:
Heslo:

Historie klubu – část 2

Před dvanácti lety jsem se nechal unést a na základě svých chabých vzpomínek a žalostných zbytků klubové kroniky jsem sepsal historii našeho klubu plastikových modelářů SPL Liberec. Nedávno se ale na schůzi ozval jeden z kolegů, že článek je pořád vyvěšen na stránkách klubu, ale za tu dobu už spousta věcí neplatí. Což je samozřejmě pravda, takže se pokusím navázat a vzpomenout si, co se událo za těch minulých dvanáct let.

Minule jsem skončil s tím, že se naše tradiční soutěž v roce 2010 opět vrátila na horskou chatu Luž a optimisticky jsem si myslel, že tam i delší dobu vydrží. Bohužel, majitelé se sice změnili, ale chata kromě rekonstrukce WC bohužel zůstala v původním stavu a pomalu nám začínala padat na hlavu. Pár let jsme to vydrželi, ale v roce 2012 jsme zjistili, že dál už to nejde. Takže jsme opět provedli rozsáhlé pátrání a nakonec se nám podařilo objevit vhodný objekt v obci Heřmanice, ležící na příjezdové cestě k Luži. Ubytovací objekt je sice vzdálen skoro kilometr od restaurace, ale to se dá zvládnout pohodlnou procházkou. Jinak jsou prostory vyhovující, takže zde pořádáme naši soutěž pod stále tradičním názvem Luž od roku 2013 až dodnes (tedy kromě covidového roku 2020).

Jinak co se soutěží týká, rozhodli jsme se rozšířit nabídku. Konkurenční 1.KPM Liberec, později přejmenovaný na IPMS Liberec, totiž postupem času zašel na úbytě (někteří jeho členové se dokonce opět stali členy SPL) a jím pořádaná veřejná soutěž Plastik párty tak zanikla, což nám přišlo jako škoda. Naše tradiční soutěž na Luži je pořád tradiční bodovačka pro skalní, ale otevřená soutěž typu líbí-nelíbí je z diváckého hlediska zajímavější, proto jsme se rozhodli v roce 2018 obnovit veřejnou soutěž, a to pod původním názvem Plastik párty, což nám bylo zbylými členy IPMS Liberec odsouhlaseno. Vzhledem k tomu, že jeden z členů našeho klubu je aktivní voják, podařilo se nám domluvit konání soutěže přímo v kulturní místnosti libereckých kasáren. První obnovený ročník se vydařil a možná právě proto se někteří členové bývalého IPMS Liberec najednou začali bouřit proti použití názvu Plastik párty i názvům některých cen (ačkoli původně souhlasili). Tak jsme se pro klid v duši rozhodli pro příští rok soutěž přejmenovat. No a právě v té době se zřejmě v důsledku úspěchů členů našeho klubu na modelářských soutěžích začaly na sociálních sítích šířit teorie o mafiánských praktikách a „Liberecké modelářské mafii“. To nás velmi pobavilo, takže jsme se po vzoru Pouštních krys začali sami nazývat mafiány a naši soutěž jsme tak přejmenovali na Mafia Cup. První ročník pod tímto názvem proběhl v roce 2019 opět v kasárnách, dokonce i s mafiánskými kostýmy. Potom bohužel následovala vynucená dvouletá pauza a v roce 2022 se pak podařilo uspořádat další ročník, tentokrát v krásných prostorách liberecké knihovny. Součástí soutěže navíc bylo i krajské kolo MČR žáků.

Od roku 2019 se rozšířilo pole působnosti našich členů i do dalšího oboru modelářství – byla založena Ponorková sekce SPL. Původně se jednalo o recesi, kdy členové klubu dostali za úkol postavit ponorku (ve většině případů se jednalo o miniponorku Biber) a zúčastnit se s tímto modelem Mistrovství republiky, abychom podpořili tradičně nejméně obsazenou kategorii, což se i podařilo. Některým z nás se ale ponorky zalíbily a tak se k nim občas vrací. Navíc jsme navázali kontakty se skupinou pátračů, kteří se snaží v Atlantiku nalézt vrak německé ponorky U-206 Reichenberg.

Počet členů klubu se postupem doby utěšeně zvětšoval, a i když občas někdo nevydržel, naše počty stále rostly, takže dneska nás je jako Alexandrovců. Dokonce se členy našeho klubu stalo i několik modelářů z Moravy, jejichž mateřské kluby se buď rozpadly, nebo vystoupily ze SMČR a oni by tak přišli o možnost účastnit se mistrovských soutěží. Bohužel, dne 3. 6. 2014 nezvládl třetí útok zákeřné choroby náš dlouholetý předseda Pavel Dvořák a opustil nás navždy. Na jeho místo byl zvolen další Pavel, tentokrát Klouček. Od roku 2014 se tak součástí naší soutěže na Luži stal i Hoffmanův memoriál.

V červnu 2022 se nám přihodila ještě jedna nepěkná věc – po 17-ti letech zavřela restaurace Panoptikum, která nám po celou tu dobu nahrazovala klubovnu. Takže jsme byli nuceni hledat nové působiště. Při té příležitosti jsme se pokusili dát dohromady seznam všech restaurací a hospod v Liberci a přilehlém okolí, kde jsme se v předlouhé historii našeho klubu scházeli, ale i když je na něm asi dvacet podniků, tak s největší pravděpodobností není úplný a zřejmě už nikdy nebude.

Kromě vlastní stavby modelů a soutěžení s nimi jsme se postupem doby začali věnovat i popularizaci modelaření a historické osvětě. V roce 2015 jsme byli přizváni ke slavnostnímu odhalení pomníku jediné sestřelené B-17 na liberecku ve vesničce Minkovice na Frýdlantsku. Po dohodě s pořadateli jsme v místním kulturním domě uspořádali výstavu plastikových modelů z období 2.světové války.

V roce 2016 jsme podobnou výstavu uspořádali v Turnově při příležitosti otevření sportovní haly nesoucí jméno bývalého letce RAF Ludvíka Koška. Na rok 2020 byla naplánována výstava modelů k 75.výročí konce 2.světové války v liberecké knihovně, bohužel čínský virus to překazil. Až v říjnu 2021 se v knihovně podařilo uspořádat tématickou výstavu modelů k výročí vylodění Čechoslováků v Tobruku, zaměřenou primárně na středomořské bojiště. A v květnu 2022 se nakonec podařilo zorganizovat i tu původně plánovanou výstavu k výročí konce války, jejíž součástí byla i již dříve zmíněná soutěž Mafia Cup.

Změnami prošlo i oblečení členů klubu. Původní zelené košile už se začaly rozpadat a většina členů klubu z nich i „vyrostla“ (hlavně v pase), takže někdy po roce 2010 byla zavedena písková trička s výšivkou v podobě klubového znaku – výšivka byla tentokrát plnobarevná, ale poněkud matoucí nápis „Military Club“ byl nahrazen nápisem „Model club Liberec“. Tyto stejnokroje se používaly až do roku 2022 a přestože byly kvalitní a trvanlivé, tak někteří jedinci dokázali „vyrůst“ i z nich a navíc díky stále rostoucímu počtu členů přibývalo lidí, kteří triko neměli. Proto na jaře 2022 došlo k další změně a byla zavedena modrá trička s límečkem, která mají vpředu na levé straně malý klubový znak (bílá písmena SPL doplněná siluetou MiGu-21, modrou barvu znaku nahrazuje barva trika), na levém rukávu je státní vlajka a nápis „Czech Republic“, na pravém rukávu pak je nápis „Liberec“.

Milan Klouček, člen SPL od roku 1988© 2010 DMA